
מתלבטים בין Insta360 X3 לבין Insta360 X4 וחושבים שהדגם החדש קיבל חיישן משופר? דווקא כאן מחכה הפתעה. שתי המצלמות משתמשות באותו גודל חיישן ובאותה רזולוציית תמונות.
כל דגם כולל זוג חיישני 1/2 אינץ' ברזולוציית 48MP. שניהם מפיקים תמונות 360 מעלות ברזולוציית 72MP. השדרוג האמיתי של X4 מגיע מווידאו, סוללה ומעבד AI.
פער המחיר עומד על 152 ש"ח בלבד. Insta360 X3 עולה כיום 1,198 ש"ח. Insta360 X4 עולה 1,350 ש"ח.
במאמר נבחן וידאו, תמונות, סוללה, טעינה, מסך ועמידות במים. כל הנתונים מגיעים מהמפרטים הרשמיים של Insta360. המטרה היא להבין אם תוספת המחיר באמת מוצדקת.
Insta360 X3 מול Insta360 X4: מה השתנה בין הדורות?
Insta360 השיקה את X3 בספטמבר 2022. המצלמה הציעה צילום 360 מעלות ברזולוציית 5.7K. היא שילבה גם מסך מגע גדול יחסית וייצוב FlowState.
X4 ממשיכה את אותה תפיסה בסיסית. גם היא מצלמת לכל הכיוונים ומאפשרת לבחור את הפריים בעריכה. עם זאת, היא מעלה את רזולוציית הווידאו ל־8K.
השינוי אינו מתחיל בעדשות או בחיישנים חדשים. שני הדגמים משתמשים בזוג חיישנים זהה על הנייר. כל חיישן מגיע בגודל 1/2 אינץ' וברזולוציית 48MP.
Insta360 הוסיפה ל־X4 שבב AI ייעודי בתהליך ייצור 5 ננומטר. השבב מטפל בעיבוד ובקידוד הווידאו. הוא מאפשר למצלמה להפיק רזולוציות וקצבים גבוהים יותר.
גם הסוללה קיבלה שדרוג משמעותי. X4 מציעה קיבולת גדולה יותר וזמן צילום ארוך יותר. בנוסף, היא נטענת מהר יותר מהדגם הקודם.
לכן, ההשוואה אינה עוסקת בשיפור אופטי קלאסי. X4 משפרת את המעטפת שסביב החיישנים. היא מפיקה יותר מידע ומאפשרת לצלם לאורך זמן רב יותר.
חיישנים ותמונות סטילס: אין שינוי ברזולוציה
Insta360 X3 כוללת שני חיישנים בגודל 1/2 אינץ'. כל אחד מהם מציע רזולוציה של 48MP. שתי העדשות יחד מצלמות את הסביבה ב־360 מעלות.
Insta360 X4 משתמשת באותו מבנה חיישנים בדיוק. גם היא כוללת שני חיישני 1/2 אינץ' ברזולוציית 48MP. לכן, X4 אינה מביאה חיישן פיזי גדול יותר.
שתי המצלמות מצלמות תמונות 360 מעלות ברזולוציית 72MP. אין כאן קפיצה במספר הפיקסלים. מי שמצלם בעיקר תמונות לא יקבל שדרוג ברזולוציה.
לשתי המצלמות גם צמצם F1.9. המידע על X4 מוסיף טווח ISO של 100 עד 6400. הוא מציין גם טווח חשיפה של ארבעה סטופים לכל כיוון.
חשוב להפריד בין רזולוציית סטילס לבין איכות העיבוד. שבב חדש יכול לשנות את הטיפול במידע. עם זאת, החיישן ורזולוציית התמונה נשארים זהים.
לכן, אין הצדקה לבחור ב־X4 רק בגלל צילום 72MP. גם X3 מציעה בדיוק את אותה רזולוציה. ההבדל המרכזי מגיע בצילום הווידאו.
מי שמצלם בעיקר נופים סטטיים יכול לחסוך עם X3. התמונות עדיין מעניקות גמישות בבחירת זווית לאחר הצילום. אפשר לסובב את הפריים וליצור כמה זוויות מאותו קובץ.
וידאו: השדרוג המרכזי ב־Insta360 X4
X3 מצלמת וידאו 360 מעלות ברזולוציית 5.7K. הקצב המרבי ברזולוציה הזאת מגיע ל־30fps. המצלמה כוללת גם Active HDR במצב הזה.
X4 מעלה את הרזולוציה המרבית ל־8K בקצב 30fps. זהו פער משמעותי בכמות המידע. הוא חשוב במיוחד לאחר שבוחרים זווית מתוך צילום 360.
צילום 360 מעלות מפזר את הפיקסלים סביב כל הכדור. לאחר העריכה, המשתמש מציג רק חלק מהתמונה. לכן, רזולוציה גבוהה מעניקה לפריים הסופי יותר פרטים.
X4 גם מכפילה את קצב הפריימים ברזולוציית 5.7K. היא מצלמת 5.7K בקצב 60fps. X3 מגיעה ל־30fps באותה רזולוציה.
קצב 60fps מתאים לתנועה מהירה ולצילום ספורט. הוא מעניק תנועה חלקה יותר. בנוסף, הוא מאפשר ליצור הילוך איטי מתון בעריכה.
X3 מציעה מצב עדשה בודדת עד 4K60fps. כך אפשר להשתמש בה כמצלמת אקסטרים רגילה. X4 מציעה גם מצב עדשה בודדת ברזולוציית 4K.
המידע שסופק אינו מציין קצב מרבי מקביל עבור X4 במצב הזה. לכן, אין להוסיף מספר משוער. ההשוואה מתמקדת ביכולות שהיצרן מפרט בבירור.
שתי המצלמות כוללות MaxView בזווית של 170 מעלות. המצב פועל ברזולוציית 2.7K. הוא מתאים לצילום רחב מאוד מעדשה בודדת.
8K, חיתוך ובחירת הפריים לאחר הצילום
היתרון של 8K אינו מסתכם בצפייה על מסך 8K. הוא משפיע כבר בזמן עריכת הסרטון. המשתמש יכול לבחור זווית מתוך כל הסביבה המצולמת.
ככל שהקובץ מכיל יותר פרטים, העריכה מקבלת יותר חופש. אפשר להתקרב לנושא ולשנות קומפוזיציה. התוצאה שומרת על חדות טובה יותר לעומת מקור קטן יותר.
לדוגמה, רוכב יכול לצלם בלי לכוון את המצלמה בכל רגע. לאחר הפעילות הוא יכול לבחור את הדרך, הפנים או הנוף. X4 מעניקה לתהליך הזה מקור 8K.
X3 עדיין מציעה גמישות מרשימה בזכות 5.7K. היא מתאימה לרשתות חברתיות, טיולים וסרטונים משפחתיים. עם זאת, קרופ עמוק ישאיר פחות מידע בפריים.
גם קצב 60fps ב־5.7K חשוב לא פחות מ־8K. חלק מהמשתמשים יעדיפו תנועה חלקה על פני רזולוציה מרבית. X4 מאפשרת לבחור בין שתי הגישות.
צילום 8K דורש גם יותר מקום בכרטיס הזיכרון. הוא יכול להכביד על תהליך העריכה. לכן, לא כל משתמש חייב לצלם תמיד ברזולוציה המרבית.
X4 מעניקה אפשרויות רחבות יותר, אך המשתמש בוחר את המצב המתאים. אפשר לשמור 8K לסצנות חשובות. לצילום ארוך, אפשר לבחור 5.7K וליהנות מזמן עבודה ארוך.
שבב AI, טיים־לאפס ו־Bullet Time
X4 כוללת שבב AI ייעודי בתהליך 5 ננומטר. X3 אינה כוללת את השבב החדש הזה. Insta360 משתמשת בו לעיבוד וידאו ולקידוד מתקדם.
השבב מסביר כיצד X4 משפרת ביצועים בלי להגדיל את החיישנים. המצלמה מעבדת יותר מידע בכל שנייה. כך היא מגיעה ל־8K30fps ול־5.7K60fps.
X3 מצלמת טיים־לאפס ברזולוציה של עד 8K. זו רזולוציה גבוהה שמתאימה לנופים ולתנועה איטית. אפשר לצלם עננים, שקיעות או תנועה עירונית.
X4 מעלה את רזולוציית הטיים־לאפס ל־11K. ההגדלה מעניקה יותר מרחב לחיתוך ולתנועה בעריכה. היא שימושית גם להצגת הפרטים על מסכים גדולים.
X4 מוסיפה מצב Bullet Time עד 5K120fps. הקצב הגבוה מאפשר להאט את התנועה בצורה דרמטית. המצלמה מקיפה את המצולם ויוצרת אפקט קולנועי.
המידע שסופק אינו מציין נתון Bullet Time מקביל עבור X3. לכן, אין לבצע השוואה מספרית ישירה. אפשר רק לציין את היכולת המפורשת של X4.
לרוב הקונים, וידאו 8K ו־5.7K60fps חשובים יותר מטיים־לאפס 11K. עם זאת, מצבי היצירה מוסיפים ערך ליוצרים. הם מרחיבים את סוגי התוכן שאפשר להפיק.
סוללה וזמן צילום: יתרון גדול ל־X4
Insta360 X3 כוללת סוללה בקיבולת 1800mAh. לפי מדריך היצרן, היא מצלמת כ־81 דקות. הנתון מתייחס לצילום 5.7K בקצב 30fps.
X4 כוללת סוללה גדולה יותר בקיבולת 2290mAh. היא מצלמת עד 135 דקות ב־5.7K30fps. מדובר בתוספת של 54 דקות באותו מצב צילום.
הפער משמעותי במיוחד במהלך טיול או פעילות ספורטיבית. המשתמש יכול לצלם זמן רב יותר בלי להחליף סוללה. הוא גם נדרש לעצור פחות פעמים.
X4 מצלמת עד 75 דקות במצב 8K30fps. הרזולוציה הגבוהה צורכת יותר אנרגיה. למרות זאת, זמן הצילום עדיין מתאים למקטעים ארוכים.
זמני העבודה מגיעים מהצהרות היצרן ובדיקות במצבים מוגדרים. טמפרטורה, מסך וקישוריות יכולים לשנות את התוצאה. גם עצירות והפעלות משפיעות על השימוש היומיומי.
קיבולת גדולה יותר אינה היתרון היחיד של X4. היא גם מפיקה יותר זמן צילום מכל טעינה. לכן, השדרוג משפיע ישירות על נוחות העבודה בשטח.
מי שמצלם סרטונים קצרים עשוי להסתפק ב־81 דקות של X3. לעומת זאת, יוצרי תוכן ומטיילים יעריכו את 135 הדקות. הפער יכול לחסוך נשיאת סוללה נוספת.
טעינה מהירה יותר בדגם החדש
X3 זקוקה לכ־90 דקות לטעינה מלאה. זהו זמן סביר לטעינה בבית. אולם הוא פחות נוח במהלך יום צילום צפוף.
X4 מגיעה מ־0 ל־80% בתוך כ־36 עד 38 דקות. טעינה מלאה אורכת כ־55 עד 60 דקות. לכן, היא חוזרת לפעילות מהר יותר.
טעינה מהירה שימושית בהפסקות קצרות. אפשר להטעין את המצלמה בזמן נסיעה או ארוחה. גם טעינה חלקית יכולה להוסיף זמן צילום משמעותי.
השדרוג יוצר יתרון כפול. X4 כוללת סוללה גדולה יותר, אך נטענת בזמן קצר יותר. בדרך כלל קיבולת גדולה דורשת יותר זמן, וכאן המצב הפוך.
חשוב להשתמש בציוד טעינה מתאים לפי הוראות היצרן. הכבל והמטען יכולים להשפיע על קצב הטעינה. גם טמפרטורת הסוללה עשויה לשנות את הזמן.
משתמש שמצלם מדי פעם לא בהכרח צריך טעינה מהירה. הוא יכול להטעין את X3 בלילה. לעומת זאת, צילום רצוף בשטח הופך את השדרוג למשמעותי מאוד.
בפער מחיר של 152 ש"ח, השילוב בין זמן עבודה לטעינה מהירה משכנע. הוא לבדו יכול להצדיק את X4 עבור משתמשים פעילים. הווידאו המשופר מחזק עוד יותר את הבחירה.
מסך, תפעול וייצוב
X3 כוללת מסך מגע בגודל 2.29 אינץ'. חלק מהמקורות מעגלים את הנתון ל־2.3 אינץ'. המסך מאפשר לצפות בחומר ולשנות הגדרות.
X4 מגדילה את מסך המגע ל־2.51 אינץ'. ההפרש נשמע קטן במספרים. בפועל, הוא מעניק יותר מקום לתפריטים ולתצוגה.
מסך גדול עוזר לבדוק פרטים לפני הצילום. הוא גם מקל על בחירת מצבים. בנוסף, הכפתורים הווירטואליים מקבלים שטח נוח יותר.
שתי המצלמות משתמשות בייצוב FlowState. המערכת מפחיתה רעידות בזמן תנועה. היא חשובה במיוחד בריצה, רכיבה וצילום ממוט.
נעילת האופק שומרת על תמונה ישרה. X4 מציינת נעילת אופק מלאה ב־360 מעלות. היכולת מתאימה לצילום שבו המצלמה מסתובבת במהלך הפעילות.
מערכת הייצוב היא חלק מרכזי במצלמת 360 מעלות. המשתמש מצלם את כל הסביבה ובוחר אחר כך את הפריים. ייצוב טוב שומר על תוצאה נעימה לצפייה.
X3 כבר מספקת את יסודות החוויה הזאת. X4 אינה משנה את העיקרון, אלא משפרת את התפעול. המסך הגדול והעיבוד החדש מחזקים את חוויית הדור החדש.
עמידות במים: ללא שינוי משמעותי
שתי המצלמות מציעות עמידות טבעית במים עד עומק 10 מטר. היצרן מציין גם עומק של 33 רגל. אין צורך בנרתיק לצילום בעומק הזה.
X3 מגיעה עם דירוג IPX8. המידע שסופק מציין עבור X4 דירוג IPX8 או IP68. בשני המקרים, עומק השימוש המעשי נשאר 10 מטר.
לכן, X4 אינה מעניקה שדרוג ברור בעומק. שחיינים ומטיילים מקבלים יכולת דומה בשני הדגמים. גם צילום בגשם מתאים לייעוד הזה.
לפני כניסה למים, חשוב לבדוק את כל המכסים. המשתמש צריך לסגור היטב את פתחי הסוללה והחיבורים. לכלוך או נזק באטמים עלולים לפגוע בהגנה.
מי שרוצה לצלם עמוק יותר צריך לבדוק פתרון נרתיק מתאים. המידע שסופק אינו מפרט כאן נרתיקים או עומקים נוספים. לכן, ההשוואה נשארת בתחום העמידות הטבעית.
העובדה שאין שינוי אינה חיסרון גדול. X3 כבר הציעה עמידות שימושית מאוד. X4 פשוט שומרת על אותה רמת בסיס.
יתרונות Insta360 X3
X3 עדיין מציעה חבילת צילום 360 מעלות מרשימה. המחיר הנמוך יותר מחזק את הערך שלה. היתרונות המרכזיים כוללים:
- מחיר נוכחי של 1,198 ש"ח.
- זוג חיישני 1/2 אינץ' ברזולוציית 48MP.
- תמונות 360 מעלות ברזולוציית 72MP.
- צילום וידאו 360 ברזולוציית 5.7K30fps.
- מצב Active HDR.
- מצב עדשה בודדת עד 4K60fps.
- MaxView בזווית 170 מעלות.
- טיים־לאפס ברזולוציה של עד 8K.
- מסך מגע בגודל כ־2.3 אינץ'.
- ייצוב FlowState ונעילת אופק.
- עמידות במים עד 10 מטר.
- ארבעה מיקרופונים מובנים.
- הפחתת רעשי רוח.
- Wi-Fi ו־Bluetooth 5.0.
- משקל של 180 גרם.
X3 מתאימה למי שרוצה לחסוך ועדיין לקבל צילום 360 איכותי. היא מספקת את רוב יסודות החוויה. גם רזולוציית 5.7K מספיקה למשתמשים רבים.
יתרונות Insta360 X4
X4 משפרת את הנקודות החשובות ביותר לצילום וידאו. תוספת המחיר עומדת על 152 ש"ח בלבד. היתרונות המרכזיים כוללים:
- צילום 360 ברזולוציית 8K30fps.
- צילום 5.7K בקצב 60fps.
- שבב AI ייעודי בתהליך 5 ננומטר.
- תמונות 360 ברזולוציית 72MP.
- טיים־לאפס ברזולוציית 11K.
- Bullet Time עד 5K120fps.
- מסך מגע גדול בגודל 2.51 אינץ'.
- סוללה בקיבולת 2290mAh.
- עד 135 דקות צילום ב־5.7K30fps.
- עד 75 דקות צילום ב־8K30fps.
- טעינה ל־80% בתוך כ־36 עד 38 דקות.
- טעינה מלאה בתוך כ־55 עד 60 דקות.
- ייצוב FlowState.
- נעילת אופק מלאה ב־360 מעלות.
- עמידות במים עד 10 מטר.
X4 אינה משפרת את גודל החיישן או רזולוציית התמונות. היא כן משנה משמעותית את צילום הווידאו. הסוללה והטעינה מעניקות לה יתרון מעשי נוסף.
טבלת השוואה: Insta360 X3 מול Insta360 X4
| מאפיין | Insta360 X3 | Insta360 X4 |
|---|---|---|
| חיישנים | שני חיישני 1/2 אינץ', 48MP כל אחד | שני חיישני 1/2 אינץ', 48MP כל אחד |
| וידאו מרבי | 5.7K ב־30fps | 8K ב־30fps |
| וידאו 5.7K | עד 30fps | עד 60fps |
| תמונות 360 | 72MP | 72MP |
| סוללה | 1800mAh | 2290mAh |
| זמן צילום | כ־81 דקות ב־5.7K30fps | עד 135 דקות ב־5.7K30fps |
| זמן טעינה | כ־90 דקות לטעינה מלאה | כ־36–38 דקות ל־80%, כ־55–60 דקות למלאה |
| מסך | 2.29–2.3 אינץ' | 2.51 אינץ' |
| ייצוב | FlowState ונעילת אופק | FlowState ונעילת אופק 360 מעלות |
| עמידות במים | עד 10 מטר ללא נרתיק | עד 10 מטר ללא נרתיק |
| מחיר נוכחי ב־IHP | 1,198 ש"ח | 1,350 ש"ח |
הטבלה מבהירה שהחיישנים והתמונות נשארו זהים. X4 משקיעה את השדרוג בווידאו, זמן עבודה וטעינה. פער המחיר נשאר מתון ביחס לשיפורים האלה.
למי מתאימה כל מצלמת 360 מעלות?
Insta360 X3 מתאימה למי שמחפש מחיר נמוך יותר. היא מספקת צילום 5.7K ותמונות 72MP. גם ייצוב FlowState ועמידות למים מגיעים כחלק מהחבילה.
משתמש שמצלם בעיקר לטיולים ולרשתות יכול לבחור ב־X3. היא גם מתאימה למי שמצלם קטעים קצרים. במקרים כאלה, הסוללה הקטנה פחות מפריעה.
X4 מתאימה ליוצרים שמבצעים חיתוך משמעותי בעריכה. רזולוציית 8K שומרת יותר מידע לפריים הסופי. צילום 5.7K60fps גם משפר תנועה והילוך איטי.
מטיילים וצלמי ספורט יקבלו יתרון מהסוללה הגדולה. זמן צילום של 135 דקות מפחית עצירות. הטעינה המהירה מקצרת את ההמתנה במהלך היום.
מי שכבר מחזיק X3 צריך לבחון את אופי השימוש. אם 5.7K30fps מספיק, אין חובה לשדרג. החיישנים ורזולוציית התמונות ממילא נשארו זהים.
לעומת זאת, שדרוג הגיוני ליוצר שזקוק ל־8K או 60fps. גם זמן עבודה ארוך יכול להצדיק מעבר. X4 תשפר את התהליך יותר מאשר את צילום הסטילס.
סיכום: האם שווה להוסיף 152 ש"ח עבור X4?
כן, עבור רוב הקונים החדשים התוספת מוצדקת. Insta360 X4 מציעה וידאו 8K ושבב AI חדש. היא גם מכפילה את קצב 5.7K ל־60fps.
הסוללה גדלה מ־1800mAh ל־2290mAh. זמן הצילום עולה מ־81 דקות ל־135 דקות במצב המקביל. גם זמן הטעינה מתקצר בצורה משמעותית.
X3 עדיין מציעה תמורה טובה במחיר נמוך יותר. היא מתאימה למשתמשים שמצלמים 5.7K ומעדיפים לחסוך. היא גם מפיקה אותן תמונות 72MP.
עם זאת, פער של 152 ש"ח אינו גדול. X4 מעניקה שיפור משמעותי בשלושה תחומים מרכזיים. לכן, היא הבחירה המומלצת לרוב הקונים החדשים.
בעלי X3 אינם חייבים לשדרג רק בגלל שם הדגם. החיישנים ותמונות הסטילס לא השתנו. כדאי לעבור ל־X4 רק עבור וידאו, סוללה או טעינה.
בדקו את מצלמות Insta360 באתר IHP
באתר IHP תוכלו לבדוק את Insta360 X3 ואת Insta360 X4. החנות מציעה גם מצלמות 360 מעלות, מצלמות אקסטרים ואביזרים מתאימים. המחירים והמלאי עשויים להשתנות, לכן מומלץ לעיין בדפי המוצרים לפני ההזמנה.
בדקו גם את תכולת החבילה ואת האביזרים הדרושים לצילום. חשבו על כרטיס זיכרון, מוט צילום, נרתיק וסוללה נוספת. צוות IHP יכול לסייע בהשוואת הדגמים ובהתאמת המצלמה לצרכים שלכם. הקישורים שאחרי המאמר יובילו לפרטים העדכניים.